
David Daniel Dinu
David Daniel Dinu blev ansat i Esbjerg Ensemble i 2024 som oboist.
Efter afslutning af sin bachelor fra University of Music i Bukarest fortsatte han sine studier på Det Kongelige Danske Musikkonservatorium. Her afsluttede han sin Masters Degree med højeste karakter i 2023.
Han har siden august 2023 gået i solistklassen, hvor han havde sin debut fra i 2026.
Ved siden af sit arbejde ved Esbjerg Ensemble som solooboist ynder han at spille med sine venner i Tesaru Woodwind Quintet, som blev semifinalister i Carl Nielsen International Chamber Music Competition og vandt 3. prisen i P2’s Chamber Music Competition i 2023.
LÆR DAVID AT KENDE:
Det kan David også: Han elsker at bage alt med surdej og holder lige så meget af at lave mad. Han er også i gang med at lære mandarin-kinesisk.
David og Esbjerg: Efter allerede at have tilbagelagt tusindvis af kilometer på løbeture i og omkring byen, er hans yndlingssted stadig stranden ved Mennesket ved Havet – især ved solnedgang. Når han går på pension, regner han med at have nået op på titusindvis af kilometer og stadig ikke være blevet træt af den udsigt.
Det vidste du (måske) ikke om oboen: Den betragtes bredt som et af de sværeste instrumenter at spille – og nogle dage er David HELT enig.